Úvodní strana » Historie

Historie

1 9 5 6

Bylo rozhodnuto realizovat výstavbu plaveckého bazénu v areálu bývalé podolské cementárny, jejíž areál, celodenně ozařovaný sluncem. Variant, jak řešit dispozice bazénů v dané lokalitě bylo mnoho. Nakonec zvítězila koncepce zasloužilého umělce, akademického architekta Richarda Podzemného

1 9 5 9

Byla zahájena na podzim výstavba areálu.

1 9 6 0

Do provizorního provozu bylo dáno budované zařízení (jen oba otevřené bazény - bez filtrace, studenou vodu se marně snažily temperovat 2 lokomobily) pro spartakiádní plavecké závody v roce 1960.

1 9 6 5

Provoz stadionu byl zahájen velkými mezinárodními spartakiádními plaveckými závody 24 - 27.6.1965. Veřejnosti se jeho brány otevřely 28.6.1965.

1 9 6 7

Otevřený 33m bazén s vodou teplou 26°C zůstal poprvé v provozu po celou zimu.

1 9 6 8

Byly dobudovány finské sauny a později i prádelna.

1 9 6 9

Energetická krize (omezení dodávek plynu). Urychleně vybudováno i topení naftou a zajištěny dvoupalivové hořáky WEISHAUPT. Dotápění podstatně dražší naftou se ve větším rozsahu používalo až do roku 1976.

1 9 7 3

Největší roční návštěvnost  2,321.000 osob, t.j. denní průměr 6.394 osob.

1 9 7 8

Parní plynová kotelna, původně na svitiplyn byla přebudována na zemní plyn.
Druhá energetická krize. Několikrát byl přechodně přerušen zimní provoz otevřeného bazénu.

1 9 8 5

Bylo dokončeno na náklad ČS TELEVIZE unikátní napojení stadionu na jejich chladící systém – televize získala levnější zdroj potřebného chladu pro klimatizaci studií, stadion zdarma část tepla pro svůj provoz.

1 9 9 2 - 3

Z úsporných důvodů byl v zimním období uzavřen venkovní bazén

1 9 9 5

Proběhla rekonstrukce střechy a prosklené kryté haly.Do dnešního dne pak byly nahrazeny ve všech bazénech přelivné žlábky moderními finskými horními přelivy, byly položeny nové dlažby jak kolem venkovních bazénů, tak i v krytém bazénu, na téměř dvojnásobek byla zvýšena intenzita cirkulace bazénové vody, opravena tribuny v krytém bazénu, realizováno nové osvětlení v krytém bazénu, rozšířeno dětské brouzdaliště, opraveny prostory zimních šaten mužů i žen, realizováno vybavení úspornými sprchami a instalovány nové skříňky v zimních šatnách mužů.

 

1 9 9 7

Se na stadionu konal dosud největší sportovní podnik – VI. Mistrovství Evropy Masters v plavání a skocích do vody Masters (věkových kategirií nad 25 let), na nějž se sjelo 3.255 plavecků závodníků z 32 států, z 856 klubů, kteří měli 11.853 startů jednotlivců a dále 148 skokanů do vody. V jednotlivých kategoriích byly překonány 3 světové a 59 evropských rekordů.

 

1 9 9 8

Po Mistrovství Evropy Masters v předcozím roce se uskutečnily další dvě velké soutěže. Tentokrát sice menší počtem zúčastněných závodníků, ale o to větší svým významem. Bylo to Mistrovství světa juniorek ve vodním pólu a prestižní vrcholná soutěž - Evropský pohár v Synchronizovaném plavání.

2 0 0 0

Plynová kotelna se upravuje na plně automatický provoz, v prosinci 2000 byla provedena montáž dvou kogeneračních jednotek BUDERUS, každá pro elektrický výkon 120 kW, které zajišťují samostatný zdroj el. energie pro stadion.

2 0 0 1

V září byla dokončena rekonstrukce vstupní haly a uveden do provozu moderní odbavovací turniketový systém návštěvníků pracující na principu magnetických karet a čipů.

2 0 0 2

V průběhu jara a léta proběhla kompletní rekonstrukce dámských sprch a šaten
Více jak 100 letá srpnová povodeň se nevyhla ani Podolskému plaveckému stadionu. Voda zaplavila úpravnu vody, pískové filtry, kotelnu, kogenerační jednotky, strojovnu, rozvodnu el. energie a nově zrekonstruované dámské sportovní šatny. 12. srpna byl stadion uzavřen. Pro veřejnost se jeho brány znovu otevřely 6. září.

2 0 0 3

V průběhu roku byla otevřena rehabilitace, bufet, posilovna pro sportovce a vstup do areálu byl upraven pro handicapované občany (rampa a výtah).

2 0 0 9

V červenci se uskutečnilo Mistrovství Evropy juniorů v plavání. Skončilo organizačním úspěchem.